Dumitru Arhip a jucat din nou pentru Opreys

09 decembrie 2012

Aseară, în Heineken Cup, cea mai tare competiţie intercluburi de pe bătrânul continent la rugby, echipa franceză Toulouse a dispus cu 30-14 de galezii de la Ospreys.

Jocul a fost la discreţia gazdelor, campionii Franţei în vară, care nu au scăpat niciun moment jocul din mâini. Toulouse a marcat două eseuri imediat, în minutul 8, prin Fritz şi în minutul 16 prin Nyyanga. Apoi, la adăpostul acestui avantaj, ei şi-au permis să joace relaxat, mai ales că Ospreys nu a avut forţa necesară să întoarcă rezultatul.

Galezii au marcat totuşi două eseuri, în timp ce Toulouse a încheiat meciul cu cinci încercări. Pentru Ospreys a fost a doua înfrângere în cele trei etape disputate până acum.

Îmbucurător pentru noi este însă faptul că pilierul moldovean, Dumitru Arhip, a debutat în această competiţie. El a fost rezervă fiind apoi introdus în prelungirile partidei, pentru grămada ordonată a echipei sale. Returul va avea loc săptămâna viitoare, în Ţara Galilor.