Germania - Moldova 32-14 la rugby

017 noiembrie 2012

Echipa naţională de rugby a Moldovei a pierdut a doua partidă consecutivă în Cupa Europei pe Naţiuni, în această după-amiază, la Heidelberg, în Germania.

Nemţii ne-au învins cu 32-14, reuşind să înscrie şi patru încercări, ceea ce înseamnă că au luat punctul bonus ofensiv. Gazdele au dominat copios prima parte a întâlnirii, când de altfel au şi condus cu 19-0. După startul ratat, băieţii noştri au început mai bine partea secundă a meciului şi au reuşit să concretizeze două acţiuni colective, purtate de pachetul de înaintare.

Mai întâi Andrei Romanov a reuşit să culce balonul în terenul advers de ţintă, după care închizătorul Oleg Prepeliţă a făcut şi el acelaşi lucru. Ambele eseuri au fost transformate de uvertura Octavian Manoli. Germania reuşise între timp să concretizeze în puncte două lovituri de pedeapsă, astfel că, la 25-14, dar şi cu un om mai mult pe teren, în minutul 60, haiducii sperau la victorie. Momentul culminant s-a petrecut însă în minutul 64, când Oleg Prepeliţă a fost eliminat cu cartonaş galben. În 14 contra 14, gazdele au marcat imediat, stabilind scorul final la 32-14.

Într-un alt meci, Ucraina a învins Cehia cu 42-15. Moldova rămâne, după încheierea sezonului de toamnă, singura echipă care nu are puncte în această competiţie.