Roman Borvanov eliminat de la Mansfield

017 octombrie 2012

Jucătorul moldovean de tenis, component al echipei noastre de Cupa Davis, Roman Borvanov, care locuieşte în Statele Unite ale Americii, a fost eliminat din competiţie la turneul futures cu premii totale în valoare de 15 000 de dolari, de la Mansfield.

La simplu, Borvanov a pierdut în runda inaugurală de pe tabloul principal, în faţa Devin Britton, din SUA, cu scorul de 6-3, 6-2. Pe tabloul de dublu, Borvanov, de aceeaşi parte a fileului cu japonezul Daniel Tora, a fost învins cu scorul de 7-6 (4), 6-3, de cuplul format din Garanganga, din Zimbabwe şi Werrengel, din SUA.

Roman Borvanov a început tenisul la 6 ani şi este pregătit de antrenorul Aaron Gross. Ocupă actualmente poziţia 357 în clasamentul ATP la simplu, iar în aceeaşi ierarhie, la dublu, se află pe locul 357. Anul acesta a cucerit un titlu în circuitul ITF, în Mexic.

În întreaga sa carieră, Borvanov are 9 titluri ITF la simplu şi cinci titluri ITF la dublu.