Români la Jocurile Mondiale

Au început Jocurile Mondiale din Columbia - competiţia în care au loc doar sporturile absente de la Jocurile Olimpice.

12 tricolori vor concura pentru România la Cali - zece la gimnastică aerobică şi doi la paraşutism. Salvamarii s-au întrecut în prima zi a turneului.

Italianul Federico Pinoti, principalul favorit, a terminat proba de 100 de metri obstacole de abia pe locul al doilea, în timp ce Marta Mozanica a câştigat cursa de 100 de metri şi a stabilit un nou record mondial.

La squash, Naomi Wakimoto a câştigat cu 2-0 duelul cu Sakamoto Toshiko, scor reuşit şi de bolivianul Cadim Carasco cu Paulo Gutierez.

La competiţia cu labe de scafandru şi tub s-a stabilit un nou record mondial la 100 de metri - medalia de aur i-a revenit italianului Cesare Fumarola, cu timpul de 35 de secunde şi 6 sutimi.