Federer, spre un nou titlu

Roger Federer pare că a trecut peste șocul eliminării premature de la Wimbledon și se îndreaptă acum cu pași mari spre un nou succes la Hamburg, turneu pe care l-a mai câștigat de patru ori până acum.

În optimile de finală, elvețianul a trecut de cehul Jan Hajek în două seturi, scor 6-4, 6-3. Chiar dacă a avut nevoie doar de o oră și 12 minute pentru a închide partida, Federer s-a lovit de o rezistență dârză din partea adversarului său, acesta reușind să salveze nu mai puțin de 5 mingi de meci. În sferturile de finală, Federer îl va întâlni pe favoritul local, germanul Florian Mayer. O misiune mult mai grea a avut-o al cincilea cap de serie al turneului, Juan Monaco. Argentinianul a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de francezul Benoit Paire, scor 6-3, 2-6, 6-2.