Sportivii moldoveni au obţinut trei medalii la Campionatul Europei de Lupte

Lotul naţional de lupte greco-romane al Republicii Moldova a cucerit trei medalii la Campionatul Europei de Lupte.

Astfel, Biciu Alexandru a obţinut locul II la categoria de greutate 55 kg, la care au participat 22 de sportivi din 22 de ţări. Pentru performanţa realizată, luptătorul a obţinut 9000 lei.

Un alt sportiv moldovean, Cataragă Daniel, s-a clasat pe locul III la categoria 60 kg. Tot locul III a obţinut şi Şevciuc Pentru, la categoria de greutate 74 kg. Ambii luptători au fost premiaţi cu 6000 de lei.

Pentru delegarea lotului de lupte greco-romane la competiţie, Ministerul Tineretului şi Sportului a alocat suma de 29003,52 lei.

Campionatul Europei de Lupte se desfăşoară în capitala Macedoniei, în perioada 2-7 iulie 2013.