Rosberg se impune la Silverstone

Cursă nebună la Silverstone în Formula 1! Nico Rosberg s-a impus în marele premiu al Marii Britani, la capătul unei întreceri presărate cu numeroase incidente. Campionul mondial, Sebastian Vettel a abandonat cu 10 ture înainte de final.

În Marea Britanie s-a întamplat ceva nemaivăzut în Formula 1, de mai bine de un deceniu. În doar 10 tururi, 3 piloții au făcut pană. Liderul cursei Lewis Hamilton, Fellipe Massa și Jean Eric Vergne au spart același pneu, stânga spate și au fost nevoiți să intre la boxe. După aceste incidente toți piloții au schimbat strategia și au mers la conservarea pneurilor. Cu 10 tururi rămase de parcurs, campionul mondial și liderul cursei, Sebastain Vettel a fost nevoit să abandoneze din cauza unei probleme tehnice. Safety-Car-ul și-a făcut aparația pe traseu și au urmat 7 tururi nebune. În cele din urmă, germanul de la Mercedes Nico Rosberg s-a impus în fața lui Mark Webber, podiumul rundei fiind completat de Fernando Alono. La general, lider a rămas Sebastian Vettel însă avansul său din fruntea clasamentului în fața lui Alonso a scăzut la 21 de puncte.