Marc Marquez a fost cel mai rapid pe Laguna Seca

Marc Marquez a dominat primele două sesiuni de antrenamante din Marele Premiu de Motociclism Viteză al Statelor Unite. Pe circuitul Laguna Seca, Marquez a fost mai rapid cu peste două zecimi de secundă decât germanul Stefan Bradl.

Pe locul al treilea a încheiat în mod surprinzător italianul Andrea Dovizioso, pe o motocicletă Ducati. Valentino Rossi, câștigător pe Laguna Seca în 2008, a fost al patrulea, cu o întârziere de 3 zecimi de secundă.

Jorge Lorenzo și Dani Pedrosa, absenți săptămâna trecută, în cursa din Germania, au revenit, însă au parcurs puține tururi în primele două antrenamente oficiale.

Antrenamentul cu numărul 3 se va desfășura sâmbătă, de la ora 20:25, iar el va putea fi urmărit în direct pe Digi Sport 2.