«Dacia» - «Academia»: excursie prin istorie

/><br /><p>În partida din etapa a 25-a din Divizia Naţională, «Dacia» va juca cu «Academia». Excursia prin istoria confruntărilor directe dintre «daci» şi «studenţi» în campionatul Moldovei o vom începe cu bilanţul meciurilor.</p>  <p>«Dacia» şi «Academia» s-au întâlnit până acum de 17 ori în campionatul Moldovei. «Dacii» au obţinut 13 victorii, un succes a aparţinut «studenţilor» şi trei întâlniri s-au încheiat la egalitate. Diferenţa de goluri marcate şi primite - 38-10 în favoarea «lupilor galbeni».</p>  <p>Primul meci între adversarii de vineri a avut loc cu 6 ani în urmă pe 9 august anul 2008. «Dacii» au învins pe stadionul «Dinamo» din capitală pe debutanta de atunci a DN cu scorul de 2:0. Cei mai buni marcatori împotriva «Academiei» sunt doi jucători din lotul echipei noastre cu 11 goluri: Ghenadie Orbu (7 goluri) şi Milos Krkotic (4 goluri). «Dacia» s-a impus în ambele partide din primul tur şi al doilea tur din Divizia Naţională. La Speia, «dacii» au învins categoric pe «Academia» - 7:1. Pentru «Dacia» Milos Krkotic s-a remarcat cu un hattrick, Vasilii Pavlov s-a mulţumit cu o dublă, iar câte un gol au reuşit Oleg Molla şi Ghenadie Orbu. Golul de onoare al «studenţilor» l-a reuşit Oleg Şişchin din lovitură de la 11 metri.</p>  <p>  <p align=

În ceea ce priveşte partida de la Vadul lui Vodă, unde «Academia» îşi dispută meciurile de pe teren propriu, atunci aceasta s-a încheiat cu victoria vicecampioanei ţării cu un scor mai modest, 2:1. Chiar dacă «dacii» au avut mai multă iniţiativă pe tot parcursul primei reprize, scorul a fost deschis abia în minutul 53. A marcat Marian Stoleru, iar la mijlocul reprizei secunde Ghenadie Orbu a trasnformat impecabil o lovitură liberă. Gazdele au putut doar să reducă din diferenţă în minutele de prelungiri prin Arcadie Galperin.