Petrolul - Botoșani 4-1. Gol Mutu și dublă Tamuz. cu cele 5 goluri de la Ploiești

03 августа 2014

Petrolul - Botoșani 4-1. Gol Mutu și dublă Tamuz. **VIDEO** cu cele 5 goluri de la Ploiești

Petrolul a pornit excelent în noul sezon. După victoria cu 1-0 de la Brașov, echipa lui Răzvan Lucescu a câștigat cu 4-1 pe teren propriu în fața lui FC Botoșani, la primul meci pe teren propriu în noul sezon.

Adrian Mutu (foto) este într-o formă excelentă. După golul cu Viktoria Plzen, din urmă cu 3 zile (VIDEO și DETALII AICI), "Briliantul" a deschis scorul încă din al doilea minut de joc în meciul cu moldovenii, punctând cu o lovitură de cap la capătul unei centrări dintr-un corner pe care tot el îl obținuse.

11 minute mai târziu, Mutu i-a pasat lui Juan Albin pentru 2-0, apoi a punctat și Toto Tamuz (16), după o greșeală uriașă a portarului Lazar, care avea să fie și schimbat. Scorul pauzei a fost 3-1 la Ploiești, după ce Paul Batin a punctat din pasa lui Quenten Martinus (38).

Tot israelianul Tamuz a stabilit scorul final, realizând dubla în minutul 68, când a punctat printre picioarele portarului Tiuț.

Duminică, la meciul cu FC Botoșani, portughezul Geraldo Alves a bifat apariția cu numărul 100 în Liga 1. În România a jucat numai la Steaua și la Petrolul.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

LIVE TEXT

Min. 90+3: Fluier final. Petrolul - FC Botoșani 4-1

Min. 90+1: Pecanha îl driblează cu succes în propriul careu pe Batin, la aceeași poartă la care Lazar comitea o gafă de proporții în prima repriză

Min. 90: De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min. 90: Croitoru șutează din afara careului, însă trimite peste poartă

Min. 78:     Cartonaș galben pentru Pablo de Lucas

Min. 76: Ultima schimbare la Petrolul: iese Geraldo Alves și intră Satli

* Geraldo Alves a jucat meciul cu numărul 100 în Liga 1

Min. 76:     Cartonaș galben pentru Paul Batin, din cauza unei simulări

Min. 75: Ocazie pentru Petrolul! Adrian Mutu a fost lansat excelent în stânga, a preluat bine și a pătruns în careu, părând să caute o centrare în fața porții, însă a ales să șuteze din unghi, pe direcția portarului Tiuț, care a prins cu siguranță

Min. 74: Ultima schimbare la Botoșani: iese Quenten Martinus și intră Fulop

Min. 69: Încă o modificare la ploieșteni: iese Teixeira și intră Victoraș Astafei

Min. 65: Modificare și la botoșăneni: iese Ianc, înlocuit de Tiron

Min. 62: Schimbare la Petrolul: iese Tamuz și intră Nepomuceno

Min. 61: GOOOOL Petrolul! Toto Tamuz scapă singur cu portarul după o pasă a lui Teixeira și duce scorul la 4-1, cu un șut printre picioarele goalkeeper-ului Tiuț

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU AL DOILEA GOL AL LUI TAMUZ

Min. 56: Mutu este din nou la capătul centrării date din cornerul rezultat la faza anterioară, dar de această dat reia peste poartă

Min. 55: Șansă bună de gol pentru Petrolul, dar pasa lui Mutu, din careu, a fost prea în spate pentru Marinescu. Mingea a ajuns la Teixeira, în cealaltă parte a suprafeței de pedeapsă, dar șutul acestuia a fost blocat de apărarea botoșăneană. Corner pentru Petrolul

Min. 51:     Cartonaș galben pentru Laurențiu Marinescu

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Pauză la  Ploiești, acolo unde Petrolul conduce cu 3-1 în fața lui FC Botoșani

Min. 38: GOOOOL FC Botoșani! Paul Batin a redus din diferență pentru oaspeți cu o lovitură de cap, fiind găsit excelent de Quenten Martinus cu o centrare înaltă, la colțul lung

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL LUI BATIN

Min. 35: Ratare pentru Petrolul! Adrian Mutu a fost aproape să realizeze dubla. S-a înălțat din nou în 6 metri și a reluat cu capul o centrare din corner, de această dată de pe stânga, dar a trimis cu puțin alături de colțul lung

Min. 32: Schimbare de portar la FC Botoșani: iese Lazar și intră Călin Tiuț

Min. 31: Tamuz ajunge într-o poziție periculoasă, la marginea careului, însă nu are culoar de șut și pasează înapoi, dar faza se stinge, deși Petrolul rămâne în posesie

Min. 26: Bară pentru FC Botoșani! Ianc a șutat de la distanță, însă mingea a izbit stâlpul din stânga porții lui Pecanha

Min. 16: GOOOOL Petrolul! Toto Tamuz duce scorul la 3-0 după o eroare de proporții în apărarea oaspeților. Israelianul a insistat la o fază în care portarul Lazar a preluat lung o pasă primită de la un fundaș, apoi acesta a degajat chiar în atacantul ploieștenilor, iar Tamuz a împins mingea în plasă

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU PRIMUL GOL AL LUI TAMUZ

Min. 13: GOOOOL Petrolul! Juan Albin dublează avantajul prahovenilor cu o reluare frumoasă de la colțul scurt, din centrarea trimisă pe jos de Mutu din flancul stâng

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL LUI ALBIN ÎN POARTA BOTOȘANIULUI

Min. 10: Șut de la distanță trimis de Vașvari, dar mingea nu prinde spațiul porții

Min. 8: Jocul s-a mai liniștit, după deschiderea rapidă de scor

Min. 2: GOOOOL Petrolul! Adrian Mutu deschide scorul pentru ploieșteni cu o lovitură de cap, la capătul unei centrări dintr-un corner obținut tot de el. De Lucas a executat lovitura de colț

CLICK AICI PENTRU GOLUL LUI MUTU ÎN POARTA BOTOȘANIULUI

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Petrolul Ploiești și FC Botoșani

ECHIPELE DE START

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Hoban, Geraldo, Fanchone - Marinescu, De Lucas - Mutu, Albin, Teixeira - Tamuz;
Antrenor: Răzvan Lucescu;

FC Botoşani: Lazar - Patache, Oltean, Tincu, Acsinte - Ianc, Vaşvari, Croitoru - Ivanovici, Batin, Martinus;
Antrenor: Leo Grozavu.

Duminică, Petrolul Ploiești primește vizita lui FC Botoșani, în etapa a doua din campionat. Meciul - cu începere de la ora 17:00 - poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe www.digisport.ro și pe telefonul mobil, la adresa m.digisport.ro.

Petroliștii vin după o remiză cu Viktoria Plzen, în manșa întâi din turul 3 preliminar al UEFA Europa League (1-1, REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI). Mutu are și el un moral bun, lui aparținându-i golul din meciul cu cehii.

În prima etapă de campionat, echipa lui Răzvan Lucescu a câștigat cu 1-0 pe terenul lui FC Brașov (DETALII AICI).

De partea cealaltă, botoșănenii - antrenați de Leo Grozavu - au pierdut cu 0-3 pe teren propriu contra lui Gaz Metan Mediaș.