City n-a putut trece de Blackburn în Cupă, 1-1. Panti, vinovat la gol, în aplauzele rivalului

></p><p><strong>Manchester City</strong> a remizat, 1-1, în deplasare, la Blackburn Rovers, în meciul de Cupa Angliei, și va trebui să rejoace partida, conform regulamentului competiției, pe Etihad Stadium. Costel Pantilimon a jucat din primul minut, dar a avut o contribuție decisivă la golul egalizator al lui Blackburn.</p><p>City a deschis scorul, prin spaniolul Negredo, în ultimul minut al primei reprize. Zece minute mai târziu, însă, Dann a egalat, cu concursul goalkeeperului român. După un corner al gazdelor, Gestede a trimis cu capul din mijlocul careului, direct pe direcția lui Pantilimon, dar românul a respins greșit, în propriile-i picioare, iar mingea a ajuns, astfel, la Dann, care nu a iertat din câțiva metri.</p><p>Scorul a rămas, apoi, neschimbat până la final, dar City poate rezolva ușor problema la rejucarea de pe propriul teren.</p><p>Un amănunt care nu a scăpat camerelor televiziunii engleze, însă, a fost reacția lui Hart după greșeala românului care a adus egalarea. Englezul a aplaudat pe banca de rezerve, zâmbindu-le colegilor de pe bancă. Motivele sale nu sunt însă cunoscute. Unii spun că a aplaudat pentru a-și încuraja coechipierii după golul primit, dar alții susțin că a fost clar bucuros că rivalul său a primit gol pe greșeala sa.</p><p><span style=Vezi AICI golul primit de Pantilimon și AICi reacția lui Joe Hart.