Udinese - Verona 1-3. Nou-promovata a ajuns pe loc de Europa League

></p><p><strong>Verona continuă să uimească în Serie A. A câştigat cu 3-1 în deplasare cu Udinese, şi este pe loc de Europa League după 18 etape trecute în Italia.</strong></p><p>Nou promovata <strong>Hellas Verona</strong> a ajuns la trei victorii în ultimele patru etape din Serie A după succesul, obținut luni seară, în deplasare cu Udinese, pe “Stadio Communale Friuli“ din Udine, în fața a 13.000 de spectatori.</p><p>Veteranul <strong>Luca Toni</strong> a rezolvat destul de repede ecuația partidei prin cele două goluri pe care le-a marcat în primele 39 de minute ale partidei. Chiar dacă argentinianul <strong>Pereyra</strong> a redus din handicap înainte de pauză, cei de la Udinese n-au găsit resurse pentru a restabili egalitatea și a reintra în joc.</p><p>Până la final, de marcat au făcut-o tot oaspeții printr-un alt ergentinian <strong>Iturbe</strong>, care a stabilit scorul final în minutul 70, 3-1 pentru Verona. După 18 etape, nou-promovata este pe locul cinci în Serie A, loc de Europa League.</p><p><span style=Udinese - Hellas Verona 1-3
Au marcat: Pereyra 43 / L. Toni 8 și 39, Iturbe 70

Udinese: Brkic - Heurtaux, Danilo, Domizzi (Bruno Fernandes 56), G. Silva - Allan, Lazzari - Basta, N. Lopez (Maicosuel 66), Pereyra - Di Natale
Antrenor: Francesco Guidolin

Verona: Rafael - Cacciatore, Moras, Maietta, A. Agostini - Romulo, Jorginho, Hallfreosson (Donadel 81) - Jankovic (Iturbe 62), Toni, Martinho (Taleb 62)
Antrenor: Andrea Mandorlini