06 февраля 2014

**VIDEO** Botafogo - Quito 4-0. Hat-trick-ul istoric al lui Wallyson îi duce pe brazilieni în grupele Libertadores

Brazilienii de la Botafogo au tremurat serios pentru calificarea în grupele principale ale Copei Libertadores, după ce în turul din Chile fuseseră învinși cu 1-0 de Deportivo Quito. Miercuri seară, pe Maracana, formația din Rio de Janeiro a câștigat cu 4-0 și i-a eliminat pe elevii lui Juan Carlos Garay.

78.000 de spectatori au sărbătorit calificarea în grupele principale ale Copei Libertadores, prin care Botafogo menține seria aproape ireproșabilă a brazilienilor în această fază a competiției. 15 din cele 16 echipe din Țara Cafelei (inclusiv Atletico Paranaense, calificată miercuri după loviturile de departajare) care au jucat vreodată în play-off au mers mai departe.

Atacantul Wallyson (25 de ani) a fost performerul serii, reușind un hat-trick în fața chilienilor. A deschis scorul în minutul 37, stabilind și scorul pauzei. Și-a continuat recitalul în repriza secundă și l-a mai învins de două ori pe portarul Rolando Ramirez (67, 80), tranșând calificarea în favoarea brazilienilor, care miercuri au plecat cu șansa a doua. Henrique a închis tabela în primul minut de prelungiri, la 4-0.

Wallyson a devenit, astfel, primul fotbalist din istoria clubului Botafogo care marchează un hat-trick în Copa Libertadores.