07 сентября 2015

**VIDEO** Islanda - Kazakhstan 0-0. Nordicii s-au calificat în premieră la un turneu final

Islanda merge pentru prima oară In istorie la un turneu final. Nordicii s-au calificat la Campionatul European din Franţa, după 0-0 pe teren propriu în faţa Kazakhstanului.

Liderul grupei A, care avea nevoie de un punct pentru a se califica matematic, a avut emoții la acțiunea lui Nuserbayev.

Sigurdsson a semnat singurul șut pe poartă al islandezilor în prima repriză, dar Pokatilov a respins.

Islanda a jucat la rezultat și după pauză, când Bodvarsson a irosit două situații bune de a marca. Mai întâi a tras slab la o eroare a oaspeților, iar mai târziu nu a nimerit poarta cu o lovitură de cap.

Căpitanul Gunnarsson a fost eliminat cu un minut înainte de final, dar nimic nu a putut umbri sărbătoarea declanșată la finalul partidei.

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason - Sigtorsson, Bodvarsson (Kjartansson 85)

Antrenor: L. Lagerback

Kazakhstan: Pokatilov - Gorman, Maliy, Logvinenko, Suyumbayev - Kuat, Smakov - Dzholchiev (Merkel 75), Islamkhan, Konysbaev - Nuserbayev (Shchetkin 76)

Antrenor: Y. Krasnozhan