Kagawa a marcat un gol deosebit cu Afghanistan, în preliminariile CM 2018

08 сентября 2015

**VIDEO** Kagawa a marcat un gol deosebit cu Afghanistan, în preliminariile CM 2018

Japonia a făcut scor în partida cu Afghanistan din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2018.

Niponii s-au impus cu 6-0 într-un meci jucat în Iran, la Teheran, iar unul dintre cei mai buni jucători ai partidei a fost Shinji Kagawa.

Jucătorul trecut și pe la Manchester United a deschis scorul în minutul 10 al partidei. Fotbalistul care are un start excelent de sezon la Borussia Dortmund a preluat la 20 de metri de poarta afganilor, l-a depășit dintr-o fentă scurtă pe cel care îl marca și a șutat la colțul scurt, fără speranțe pentru goalkeeperul gazdelor.

Până la pauză niponii au mai marcat o dată prin Morishige Masoto (min. 35). După reluare afganii au mai scos mingea din plasă de patru ori. Kagawa a reușit "dubla" în minutul 50, apoi a venit rândul lui Okazaki (Leicester) să marcheze de două ori, într-un interval de trei minute (57 și 60). Tabela a fost închisă de Keisuke Honda (74).

După ce 3 meciuri disputate în grupa E din preliminariile pentru CM 2018, Japonia e doar pe locul 2, cu 7 puncte și fără gol primit. Lider este Siria, cu maxim de puncte din 3 partide.