7 medalii pentru moldoveni

09 сентября 2013

Evoluţie senzaţională pentru boxerii moldoveni la ediția cu numărul 38 a “Centurii de aur-Nicolae Linca” desfăşurată la Constanţa. 7 medalii au cucerit pugiliştii noştri, printre care 3 de aur.

Alexandru Rîşcan a cucerit medalia de aur în categoria de 52 de kg. Performanţa acestuia a fost repetată de Dumitru Galagoţ şi Vasile Belous care au devenit campioni în limitele categoriei de greutate de 64, respectiv 69 de kilograme. Două medalii de argint au cucerit Victor Carapcevschii şi Victor Ialimov la categoria de 75 kg şi 91. Medaliatul cu bronz la JO de la Beijing, Veaceslav Gojan, a urcat pe ultima treaptă a podiumului în categoria 56 de kg în cadrul competiţiei de la Constanţa O altă medalie de bronz a fost cucerită de Alexei Zavatin în categoria +91. Ediția cu numărul 38 a “Centurii de aur-Nicolae Linca” a fost un bun prilej pentru oficialii Federației de profil de a se decide asupra pugiliștilor care vor reprezenta tricolorul la Campionatele Mondiale de box, care vor avea loc peste o lună în Kazahstan.