Croația și Elveția, aproape de calificare

Croația și Elveția sunt aproape de calificare la Campionatul Mondial de anul viitor după rezultatele meciurilor tur.

Croația s-a impus cu 4-1 pe teren propriu în fața Greciei. La doar 10 minute de la startul meciului, croaţii au primit penalty, după o gafă a portarului grecilor. Jucătorul lui Real Madrid, Modric, a transformat fără probleme. În minutul 19 era deja 2-0, după finalizarea atacantului de la AC Milan, Kalinic. Grecii au redus din diferenţă prin căpitanul Sokratis, dar 3 minute mai târziu, interistul Perisic a refăcut avantajul de două goluri al gazdelor. Şi repriza a doua a început prost pentru greci, care au primit gol de 4-1 al Croaţiei, de la Kramaric. Acesta a fost şi scorul final. Elveția s-a impus în Irlanda de Nord cu 1-0. Ricardo Rodriguez a adus victoria după ce a transformat un penalty dictat ironat de arbitrul român Ovidiu Hațegan. Returul acestor două meciuri va ave aloc duminică.