Atacantul georgian Jaba Dvali a revenit la Dacia Chișinău după o pauză de cinci ani

010 декабря 2014

Dacia Chişinău a făcut prima achiziţie din această iarnă. "Lupii galbeni" l-au transferat pe Jaba Dvali. Atacantul georgian a revenit la Dacia după o pauză de cinci ani.

Jaba Dvali a semnat un contract pe doi ani cu Dacia Chişinău. El a ajuns la club datorită prietenului său şi fostului jucător al lupilor galbeni, Levan Korgalidze. Georgianul a evoluat pentru gruparea din Capitală în perioada 2007-2009 şi a marcat 20 de goluri în Divizia Naţională.

Acum trei ani, Dvali a pus umărul la eliminarea Daciei din preliminariile Ligii Campionilor. Atacantul, care evolua atunci pentru FC Zestafoni, a marcat două goluri în meciul din Georgia, iar dacii au pierdut cu 0-3.

În prima jumătate acestui sezon, Dvali, în vârstă de 29 de ani, a fost legitimat la FC Zestafoni. Acesta a marcat 10 goluri de la începutul sezonului în Georgia şi este golgheterul campionatului din această ţară. Jaba Dvali a mai jucat în carieră la Dinamo Tbilisi dar şi la formaţia azeră Qarabah.

Atacantul are şi un meci jucat pentru prima reprezentativă a Georgiei.