Chelsea a învins-o greu pe Ferencvaros. Gol superb pentru Fabregas

011 августа 2014

Chelsea a reușit să câștige ultimul meci amical disputat departe de Anglia, înaintea startului noului sezon din Premier League. Elevii lui Jose Mourinho au jucat pe Groupama Arena, din Budapesta, împotriva lui Ferencvaros.

Maghiarii au deschis scorul în minutul 17, prin veteranul Zoltan Gera, care a revenit la Ferencvaros după 10 ani petrecuți în Premier League.

Mijlocașul de 35 de ani a reluat din prima o centrare foarte bună a lui Daniel Nagy în centrul careului, care i-a depășit ușor pe Filipe Luis și Zouma.

Deși au intrat cu avantaj pe tabelă la pauză, maghiarii nu au putut să evite înfrângerea în repriza a doua.

Ramires a egalat în minutul 51 printr-un șut puternic de la limita careului, iar scorul final, 2-1 pentru londonezi, a fost stabilit de Fabregas, la capătul unei acțiuni personale de toată frumusețea.

După victoria cu 2-1 de la Budapesta, formația lui Jose Mourinho s-a întors în Anglia, acolo unde va mai juca un ultim meci de pregătire. Marți, 12 august, Chelsea va întâlni Real Sociedad, pe Stamford Bridge, iar apoi va începe seria partidelor oficiale din noul sezon.

Londonezii vor juca în prima etapă din Premier League în deplasare, pe terenul lui Burnley.

Echipele din partida de duminică:

Ferencvaros: Dibusz - Nalepa, Mateos, Pavlovic, Bonig - Nagy, Gyomber, Csukics, Busai - Gera, Bode. Au mai jucat: Batik, Dominik Nagy, Jova, Bosnjak, Ugrai, Kukuruzovic, Havojic, Lauth, Csilus,Tarczy.

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Christensen, Zouma, Filipe Luis - Mikel, Ramires - Schurrle, Willian, Torres - Drogba . Au mai jucat: Oscar, Ivanovic, D. Costa, Fabregas, Cahill, Schwarzer, Salah, Hazard, Matic, Moses, Ake, Van Ginkel.

REZUMATUL MECIULUI FERENCVAROS - CHELSEA 1-2