Șahtior, în mare formă înaintea startului în grupele UCL: 5-0 și un supergol!

011 сентября 2015

**VIDEO** Șahtior, în mare formă înaintea startului în grupele UCL: 5-0 și un supergol!

Șahtior a făcut spectacol înaintea primului meci din grupele UEFA Champions League, de marți, când va juca pe Santiago Bernabeu împotriva celor de la Real Madrid.

Echipa lui Mircea Lucescu a câștigat categoric duelul cu Metalist Harkov, scor 5-0. Șahtior a deschis scorul în minutul 35, după super golul lui Rakitskiy, fundașul oaspeților punctând cu un o execuție excelentă de la mare distanță, fără nicio șansă pentru portarul advers.

În minutul 39, Șahtior și-a majorat avantajul după o acțiune spectaculoasă finalizată de Alex Teixeira, iar apoi încă un apărător, Olexandr Kucher, a punctat pentru 3-0 din fața porții, printr-o lovitură de cap.

Alex Teixeira a realizat dubla după ce a înscris din penalty, pentru ca vârful Gladkiy să închidă tabela la 5-0, în minutul 80.

Șahtior este pe primul loc în Ucraina, la egalitate cu Dinamo Kiev, însă cu un meci în plus jucat față de marea rivală.