Liga Europei: Sheriff a învins Tromso, iar Anji a pierdut de la Tottenham

013 декабря 2013

Sheriff a încheiat evoluţia în grupele Ligii Europei cu o victorie. Fără şanse de calificare în şaisprezecimile competiţiei, tiraspolenii au învins pe teren propriu, în ultimul meci, formaţia norvegiană, Tromso cu scorul de 2-0.

Sheriff a început perfect partida şi a deschis scorul în minutul 4 prin Cadu. Campioana Moldovei şi-a dublat avantajul la finalul primei reprize prin atacantul bulgar, Ismail Isa.

Scorul nu s-a mai schimbat până la finalul meciului, iar tiraspolenii au obţinut prima și ultima victorie în acest sezon în faza grupelor.

După acest succes, Sheriff s-a clasat pe locul trei în grupă, acumulând în premieră șase puncte.

În celălalt meci al grupei K, Tottenham a învins la Londra, Anji Mahacikala cu 4-1. Căpitanul naţionalei Moldovei, Alexandru Epureanu, care evoluează pentru gruparea rusă, a fost integralist în acest meci.

În șaisprezecimile Ligii Europa vor evolua Tottenham şi Anji, după ce şi-au asigurat calificarea încă din penultima etapă.