Los Angeles Kings a câştigat Cupa Stanley

Los Angeles Kings a câştigat Cupa Stanley după ce a învins cu scorul de 3-2 formaţia New York Rangers, în prelungiri, în cel de-al cincilea meci al finalei. În partida jucată la Staples Centre din Los Angeles, gazdele au condus cu 1-0, newyork-ezii au revenit şi a avut 2-1, dar în repriza a treia "Regii" au egalat la 2.

Alec Martinez a înscris golul victoriei în a doua repriză de prelungiri. Formaţia din California a cucerit, astfel, pentru a doua oară în istorie titlul de campioană a NHL, după succesul din 2012, impunându-se la general cu 4-1.

"Momentul decisiv a fost atunci când am înscris a doua oară. După ce am marcat am avut mai multă încredere în noi şi speram mai mult că vom câştiga", a declarat Veaceslav Voinov, jucător Los Angeles Kings.

Titlul de cel mai bun jucător al playoff-ului din Liga Nord-Americană de hochei i-a revenit lui Justin Williams, de la formaţia Los Angeles Kings, autorul unuia dintre golurile ultimului meci al finalei.