Sărituri fantastice la Mondialul de Cliff Diving. Gary Hunt a avut cea mai spectaculoasă evoluţie

014 сентября 2015

În competiţia din Italia, britanicul Gary Hunt s-a impus în faţa columbianului Orlando Duque, cel mai titrat sportiv din Cliff Diving. Mexicanul Jonathan Paredes s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului.

Hunt a primit 548 puncte din partea arbitrilor şi astfel a obţinut a şasea victorie din acest sezon. Sportivii au sărit de la o înălţime de 28 de metri în faţa a zeci de mii de spectatori.

Gary Hunt şi-a asigurat al cincilea titlu mondial  din carieră în etapa a şasea, care s-a desfăşurat în Bosnia şi Herţegovina.

La feminin, lupta pentru titlu mondial este în plină desfăşurare. Etapa a şaptea a fost câştigată de Rachelle Simpson. Ginger Huber s-a clasat pe locul doi. Astfel, cu o etapă înaintede finalul sezonului, Simpson este lider la general, având cu 70 de puncte mai multe decât Huber.

Ultima etapă a Campionatului Mondial de Cliff Diving va avea loc pe 26 septembrie, în oraşul spaniol Bilbao.