Avalanşă de goluri în Bundesliga

015 февраля 2015

A fost o adevărată ploaie de goluri aseară în Bundesliga. Bayern a umilit la propriu pe Hamburg cu 8-0, iar Wolfsburg a obţinut o victorie de povestit nepoţilor 5-4 în deplasare cu Bayer Leverkusen.

Muller, Robben şi Gotze au reuşit câte o dublă în timp ce ceilalţi marcatori ai bavarezilor au fost Lewandowski şi Ribery. Este pentru a cincea oară din 2013 până în prezent când bavarezii o umilesc pe Hamburg. În martie 2013 Bayern câştiga pe teren propriu, scor 9-2. Mai mult, în ultimele 5 meciuri, Bayern a marcat de 31 de ori şi a primit doar 3 goluri cu Hamburg! Un alt rezultat surprinzător înregistrat a fost la Leverkusen - Wolfsburg. Oaspeţii s-au impus la capătul unui meci fantastic, plin de dramatism, scor 5-4! Wolfsburg a condus cu 3-0 după 30 de minute, însă în a doua repriză Bayer a revenit incredibil. Gazdele au egalat la 4 cu 20 de minute înainte de final, dar Dost, care a marcat de 4 ori în acest meci, a adus victoria oaspeţilor în prelungiri!