Primul test, prima înfrângere

015 февраля 2015

Naţionala Moldovei a pierdut primul meci amical disputat în Antalya, scor 1-2 împotriva selecţionatei divizionare a României.

"Tricolorii" lui Alexandru Curteian au deschis scorul repede în minutul 9 prin Cătălin Carp, care a profitat de o ezitare a fundaşilor adverşi şi l-a învins fără probleme pe portarul Silviu Lung. Imediat discipolii lui Anghel Iordănescu au reacţionat şi după câteva ocazii, un contraatac şcoală s-a finalizat cu restabilirea egalităţii pe tabelă. Rusescu i-a pasat lui Popa lăsat liber care a strecurat balonul sub portarul Nicolae Calancea. La cabine s-a intrat cu scorul de 1-1. În repriza secundă, Alexandru Curteian a schimbat practic toată echipa cu excepţia fundaşilor centrali, dar prestaţia jucătorilor noştri a lăsat mult de dorit. Românii au avut o posesie net superioară, dar nou-intratul Leucă putea să dubleze avantajul echipei noasre, însă a nimerit bara din câţiva metri. Aflaţi în inferioritate numerică după accidentarea lui Antoniuc, adversarii au reuşit golul victoriei după ce Lazăr a trimis un şut-centrare care s-a oprit în plasă. Următorul meci naţionala Moldovei îl va disputa împotriva Kazahstanului pe 18 februarie.