Competiţie interzisă cardiacilor. 25 de sportivi au participat la cel mai dur concurs de Mountain Bike din lume

016 октября 2013

Competiţie interzisă cardiacilor în statul american, Utah. Mai mulţi amatori ai sporturilor extreme şi-au dat întâlnire la turneul Red Bull Rampage. Participanţi au coborât cu bicicletele pe munte, alegându-şi singuri traseele.

Red Bull Rampage este cel mai dur concurs de Mountain Bike din lume. Ediţia din acest an, desfăşurată în Utah, a fost una de-a dreptul spectaculoasă.

Kyle Strait a câştigat concursul, obţinând a doua victorie din carieră. Kelly McGarry s-a clasat la final pe locul 2, iar Cam Zink pe 3. Andreu Lacondeguy a reuşit să ocupe a patra poziţie a clasamentului.

Ghinioniştii competiţiei au fost Graham Agassiz şi Brandon Semenuk. Primul a reuşit o cursă senzaţională, însă a căzut în ambele manşe şi s-a clasat pe locul cinci. Semenuk, câştigătorul turneului din 2008, a căzut şi el în ambele manşe şi s-a mulţumit cu poziţia a şasea.

În total, la competiţia din Statele Unite au participat 25 de sportivi.