PSV Eindhoven a suferit prima înfrângere în Campionatul Olandei

018 сентября 2016
PSV Eindhoven a suferit prima înfrângere în Campionatul Olandei. Deţinătoarea titlului a pierdut cu 0-1 partida de pe teren propriu cu Feyenoord Rotterdam.
Fundaşul brazilian Eric Botteghin a înscris singurul gol al meciului în minutul 82.
Gazdele ar fi putut egala în al treilea minut de prelungiri, însă portarul Brad Jones a avut o intervenţie salvatoare.
Feyenoord a înregistrat a şasea victorie consecutivă şi este lider autoritar în Olanda. Gruparea din Rotterdam are un avans de 5 puncte faţă de PSV Eindhoven.
În Campionatul Belgiei Anderlecht Bruxelles a fost învinsă, surprinzător, de Racing Genk (РЭсинг Генк), scor 0-2. Pentru câştigători au marcat Kara Mbodji şi Hamdi Harbaoui.
După acest eşec Anderlecht a coborât pe locul secund, la un punct distanţă de liderul Zulte-Waregem.