Francezii au ales mascota

A fost prezentată mascota Euro 2016, turneu la care cel mai probabil, selecţionata Moldovei nu va ajunge.

Un băiețel care devine super erou descoperind trei lucruri magice, o pelerină, o minge și o pereche de ghete, este mascota europeanului din Franţa. Suporterii vor alege numele ei până pe 26 noiembrie.Variantele propuse sunt Driblou, Goalix sau Super Victor.  Pe ultima sută de metri au fost decise învingătoarele în cele mai tari amicale de aseară. Campioana mondială, Germania a învins Spania, iar Ronaldo a fost câştigător în faţa rivalului Messi.

Golul lui Kroos din minutul 89 i-a adus Spaniei prima înfrângere de pe teren propriu pentru prima oară în 35 de meciuri disputate. Într-un alt meci, Portugalia lui Ronaldo a învins Argentina lui Messi cu acelaşi scor de 1-0. Golul victoriei a fost marcat în prelungirile întâlnirii de Guerreiro. Angliei a învins Scoţia cu 3-1. Chamberlain a deschis scorul, iar Rooney şi-a trecut în cont o dublă. Robertson a înscris golul de onoare. Italia a trecut de Albania datorită unu autogol. România a învins Danemarca cu 2-0, dublă Keşeru, iar Ucraina a remizat cu Lituania, 0-0.