Rusia, ELIMINATĂ de la Campionatul European de Fotbal

Rusia a fost eliminată de la Campionatul European de Fotbal! Elevii lui Leonid Sluțki au fost umiliți de Țara Galilor cu 0-3 în ultima etapa a grupei B. În urma acestui rezultat rușii au ocupat ultima poziție, iar galezii s-au calificat în optimile de finală ale competiției de pe primul loc în grupă.
Britanicii au rezolvat meciul încă din primele 20 de minute, când au înscris de două ori prin Aaron Ramsey și Neil Taylor. Jucătorii ruși nu și-au revenit și au primit încă un gol, marcat de vedeta galezilor, Gareth Bale, în minutul 67.
Țara Galilor a acumulat 6 puncte în faza grupelor și a devansat cu un punct pe o altă reprezentativă britanică, Anglia.
Selecționata antrenată de Roy Hodgson a terminat la egalitate, scor 0-0, partida cu Slovacia. Cea din urmă s-a clasat pe treapta a treia în grupa B și își păstrează șansele să ajungă în optimi, având 4 puncte în palmares.