Eroare mare de arbitraj. Faza care i-a răpit cele trei puncte Brașovului

021 сентября 2013

FC Brașov a remizat pe teren propriu în compania lui FC Vaslui, scor 1-1 (VIDEO AICI) și încă nu reușește să evadeze din zona periculoasă a clasamentului.

Partida a fost una echilibrată, cu ocazii mari ratate de ambele părți și cu mulți nervi în teren. Arbitrul Istvan Kovacs a acordat nu mai puțin de 9 cartonașe galbene.

FC Brașov a rămas cu o singură victorie în campionat, însă putea să pună mâna pe toate cele trei puncte dacă nu era văduvită de o oportunitate imensă în minutele de prelungire.

Romeo Surdu, autorul singurului gol al trupei-gazdă, a scăpat spre poarta lui Straton, a driblat un adversar și se afla față în față cu portarul advers la 8 metri de poartă. Faza a fost oprită pentru o poziție de offside.

Din păcate pentru brașoveni, reluările arată că mingea a ajuns la Surdu fiind deviată de un adversar, astfel că poziția de offside nu mai era validă.

În cazul în care faza nu ar fi fost întreruptă, Surdu avea o șansă importantă să aducă in-extremis victoria brașovenilor.