Chievo a reușit prima victorie a sezonului, în fața lui Udinese, 2-1

021 сентября 2013

></p><p>Aflată în căutarea primului succes din acest sezon în Serie A, <strong>Chievo</strong> a primit o lovitură neașteptată în debutul partidei din etapa a patra, cu <strong>Udinese</strong>. Fundașii gazdelor au gafat și Maicosuel a deschis scorul pentru alb-negri. Chievo a forțat imediat egalarea și a reușit-o în minutul 13: pasă perfectă Frey și gol Pellisier.</p><p>A urmat imediat o dublă ocazie a gazdelor - portarul Kelava le-a refuzat golul lui Paloschi și Sestu (15). Pellisier putea face dubla în minutul 37, la centrarea lui Rigoni, care a trecut la finalizare trei minute mai târziu. Șutul său de la distanță a fost deviat de către Danilo, care și-a păcălit propriul goalkeeper.</p><p>Chievo a intrat la pauză cu avantaj minim, iar în partea secundă jocul s-a transformat într-un duel între atacanții oaspeților și portarul Puggioni.</p><p>Di Natale, în minutul 50, a avut prima ocazie, după care a venit bara lui Basta (72). Herteaux a trecut și el pe lângă egalare cu un sfert de oră înaintea finalului (74), iar Di Natale a irosit ultima șansă de gol pentru Udinese, la o fază la care Puggioni a intervenit din nou excelent (84). Învingătoare cu 2-1, Chievo a adunat patru puncte în Serie A și a egalat-o pe Udinese în clasament.</p><p><strong>Echipele de start:</strong></p><p><span style=Chievo: Puggioni - Frey, Bernardini, Cesar, Drame - Sestu (Hetemaj, 74), Radovanovic, Rigoni, Estigarribia - Paloschi (Bentivoglio, 90), Pellissier (Thereau, 89)

Udinese: Kelava - Hertaux, Danilo, Burnijic (Zielinski, 80) - Allan - Basta, Agyemang-Badu (Pereyra, 64), Lazzari (Di Natale, 46), Gabriel Silva - Muriel, Maicosuel