Zaria a urcat pe locul trei în Divizia Națională

022 августа 2016
Zaria a urcat pe locul trei în Divizia Națională. Gruparea bățleană a obținut victoria cu 3-0 în meciul cu nou-promovata CF Ungheni.
Elevii lui Vlad Goian au deschis scorul pe finalul primei reprize prin Victor Golovatenco. După pauză Igor Bugaiov și Vadim Rață și-au trecut numele pe lista marcatorilor în minutele 55 și, respective, 73.
Ultimul gol a fost înscris după o greșeală mare comisă de portarul echipei din Ungheni, Stanislav Ivanov.

După patru partide disputate, Zaria și Petrocub-Hâncești au acumulat câte 10 puncte, însă bălțenii sunt avantajați de un golaveraj mai bun.

Hânceștenii au câștigat pe teren propriu cu 2-1 meciul cu Saxan Ceadîr Lunga.

Gazdele au ajuns în avantaj în minutul 12 datorită golului înscris de Valeriu Macrițchi. Sfârșitul întâlnirii a fost unul dramatic. Inițial jucătorul lui Saxan Constantin Sandu a restabilit echilibrul, reușind să marcheze din penalty în minutul 76.

Echipa din Ceadîr Lungă nu a putut însă să păstreze egalitatea și a primit golul decisiv cu un minut până la final. Dan Taras a fost cel care a adus victoria gazdelor.