Larvik - HCM Baia Mare 27-22. Româncele, fără puncte în grupele principale

**VIDEO** Larvik - HCM Baia Mare 27-22. Româncele, fără puncte în grupele principale

La 4 zile după derby-ul din Liga Națională cu CSM București, HCM Baia Mare a pierdut și pe terenul lui Larvik, în Liga Campionilor. Nordicele s-au impus cu 27-22, dar vicecampioanele României continuă în competiția stelelor.

Calificate deja în faza următoare a Ligii Campionilor, româncele și-au creat un avantaj de 3 goluri până la jumătatea primei reprize, dar finalista de anul trecut a revenit repede în joc. Sandra Toft - cu 16 parade - și Nora Mork - autoare a 11 goluri - au stabilit câștigătoarea. Pentru mai bine de 8 minute băimărencele nu au înscris, iar Larvik s-a impus cu 27-22.

Nora Mork a înscris 11 goluri, fiind cea mai prolifică marcatoare a partidei de sâmbătă. Allison Pinneau și Lois Abbingh - cu câte 4 reușite - au fost cele mai bune marcatoare ale băimărencelor.

HCM va începe fără puncte în grupele principale, acolo unde se păstrează doar cele câștigate în compania celorlaltor echipe calificate.