024 октября 2015

**VIDEO** FC Barcelona - Zielona Gora 78-72. 14 puncte pentru Vlad Moldoveanu. Meci spectaculos și la Kaunas

Mari emoții pentru câștigătoarea din 2010 a Euroligii, FC Barcelona.

Catalanii au avut o misiune dificilă, acasă, cu polonezii de la Zielona Gora, la care a impresionat Vlad Moldoveanu. Românul (numărul 14 pe tricou) a înscris, în prima repriză, 14 puncte pentru oaspeți. A reușit trei coșuri de la mare distanță.

Experiența Barcelonei s-a făcut simțită pe final. Samardo Samuels, cu 23 de puncte, a făcut diferența și formația blaugrana s-a impus la doar șase puncte diferență, 78=72.

Tot în Grupa C, a fost un meci încins între Zalgiris Kaunas și Lokomotiv Kuban Krasnodar. Rușii conduceau cu șapte puncte în ultimul sfert dar, cu 12 secunde înainte de final, Vougioukas a egalat spectaculos

De la linia de libere, Victor Claver a readus-o pe Lokomotiv în avantaj. Speranțele favoriților publicului s-au îndreptat către Kalnietis. Sportivul, în vârstă de 29 de ani, putea da lovitura chiar împotriva fostei sale echipe. Mingea nu a vrut însă să intre în coș și Lokomotiv s-a impus cu 76-74.