Olimpia - Dacia: caseta tehnică

/><br /><p>În cadrul etapei a 13-a din Divizia Naţională «Dacia» Chişinău a surclasat în deplasare pe «Olimpia» Bălţi - 4:1.</p>  <p>Fotbaliştii lui Igor Negrescu au cunoscut în sfârşit gusutul victoriei după patru meciuri în care au înregistrat rezultate de egalitate. «Dacii» au învins în deplasare pe «Olimpia» Bălţi. În poarta goalkeeperului bălţenilor au fost marcate patru goluri. Scorul a fost deschis de fundaşul central al «dacilor» Nicolai Orlovschii, care în trecut mai mult de trei sezoane a evoluat pentru «Olimpia». La mijlocul primei reprize cel mai bun marcator al «Daciei», Milos Krkotic, a dublat avantajul, trecându-şi în cont a 10-a reuşită din acest sezon. Gazdele întâlnirii au dat replica până la pauză după ce a punctat Maxim Pepiniţchii.</p>  <p>În debutul reprize secunde Gheorghe Ovseannicov a marcat golul trei în poarta fostei sale echipe. Scorul final a fost stabilit de tânărul în vârstă de 17 ani, Alexandru Bejan, care s-a aflat la meciul de debut pentru prima echipă în campionat. Este de menţionat faptul că căpitanul «Daciei-2-Buiucani» a îmbrăcat pentru a treia oară tricoul «Daciei» şi pentru a treia oară şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. În trecut tânărul jucător din lotul «lupilor galbeni» a punctat în poarta lui «Lokomotiva» în Cupa Moldovei şi celor de la «Nistru» Otaci.</p>  <p>După 16 etape «Dacia» continuă să ocupe locul 5 în clasament, la două puncte distanţă de podium. În următoarea etapă vicecampioana ţării va primi replica lui «Sheriff» Tiraspol.</p>  <h3 class=Olimpia - Dacia 1:4 (1:2)

Goluri: Orlovschii, 13 - 0:1, Krkotic, 23 - 0:2, Repineţchii, 37 - 1:2, Ovseannicov, 56 - 1:3, Bejan, 82 - 1:4

Olimpia: Cristofovici (Colibaba, 46), Mudrac, Cheptenari, Grab, Bogatîrev (Cozlov, 33), Rogac (Laevschii, 60), Repineţchii, Marina, Ghinaitis (Grijuc, 67), Cemschii, Bodean

Rezerve: Clipca, Casianov, Senegur

Dacia: Moşneaga, Posmac, Orlovschii (Soppo, 30), Krkotic, Barahoev (Stoleru, 46), Mihaliov, Ovseannicov (Bejan, 69), Ogada, Cociuc (G. Orbu, 72), Molla, Mamah

Rezerve: D. Railean, Novacovic, Dragovozov

Avertismente: Mamah (D), 43, Cozlov (O), 45+2, Soppo (D), 71, Mudrac (О), 81

Arbitri: Vadim Dedeniov, Anatolie Bodean şi Vladislav Lifciu (toţi - Chişinău)

Al patrulea oficial - Victor Gheciu (Măgdăceşti)

Observatorul meciului - Nicolai Macovei (Chişinău)