Turneul Campioanelor de la Singapore: Kvitova a învins-o pe Safarova

029 октября 2015

Petra Kvitova a învins-o din nou pe prietena sa Lucie Safarova. De această dată, numărul cinci mondial s-a impus la Turneul Campioanelor de la Singapore şi a obţinut victoria cu numărul opt în faţa compatrioatei sale.

Petra Kvitova a avut a avut nevoie de două seturi pentru a câştiga duelul cu Lucie Safarova din grupa Albă a Turneului Campioanelor de la Singapore. Kvitova a câştigat primul set cu 7-5.

Numărul cinci mondial a avut probleme în setul secund, fiind condusă cu 3-0, însă a avut o revenire spectaculoasă şi s-a impus din nou cu 7-5. Kvitova a obţinut astfel prima victorie la Turneul Campioanelor după ce a pierdut  primul meci disputat împotriva germanei Angelique Kerber.

În cealaltă confruntare din grupa Albă, a doua favorită a competiţiei Garbine Muguruza nu a avut probleme cu Kerber. Spaniola s-a impus cu un dublu de 6-4 după o oră şi 39 de minute.

În ultima etapă din grupa Albă, Muguruza se va duela cu Petra Kvitova, în timp ce Kerber o va întâlni pe Lucie Safarova.