Zimbru Chişinău s-a calificat în sferturile Cupei Moldovei după ce a învins Petrocub-Hânceşti

029 октября 2015

Zimbru Chişinău defilează în Cupa Moldovei. Galben-verzii s-au calificat în sferturile competiţiei după ce au învins, cu 3-0, formaţia Petrocub-Hânceşti. În etapa următoare, Zimbru va juca cu marea rivală Dacia Chişinău

Brazilienii de la Zimbru au calificat echipa în sferturile Cupei Moldovei. Helio a deschis scorul în minutul 5 al partidei cu Petrocub-Hânceşti, iar Alex Bruno a dublat avantajul până la pauză.

În repriza secundă, Alex Bruno a realizat o dublă şi a stabilit rezultatul final de 3 la 0.

"Am întâlnit-o o echipă tânără, ambiţioasă, care nu avea ce pierde. Noi ne-am pus obiectivul să mergem în cupă şi în campionat şi sper că ne-am făcut azi treaba bine. E foarte greu să începi meciul, când în al cincelea minut primeşti un gol. Undeva a mers nu acolo, unde ne-am dorit. Dar băieţii... Aţi văzut, azi am jucat fotbal", a declarat antrenorul Petrocub-Hânceşti, Eduard Blanuţa.

În sferturile cupei, Zimbru va întâlni Dacia. Lupi galbeni au eliminat astăzi, tot cu 3 la 0, formaţia Ungheni, care evoluează în Divizia A. Octavian Onofrei, Andrei Bursuc şi Vasili Pavlov au înscris pentru daci.

Într-un alt meci, Dinamo-Auto a umilit cu 5 la 1 Codru Lozova. Dinamoviştii vor juca în runda următoare cu Milsami Orhei.

A ajuns mai departe şi Saxan Ceadîr-Lunga. Echipa din sudul Moldovei a învins la loviturile de departajare Speranţa Nisporeni. Următorul adversar al formaţiei Saxan va fi Zarea Bălţi.

În cel de-al patrulea sfert al Cupei Moldovei se vor bate FC Academia şi Sheriff Tiraspol. Meciurile vor avea loc în primăvara anului viitor.