Nacional Asuncion s-a calificat în finala Copei Libertadores

**VIDEO** Nacional Asuncion s-a calificat în finala Copei Libertadores

Nacional Asuncion este în finala Copei Libertadores. Echipa din Paraguay a fost învinsă cu 1-0 de Defensor Sporting, dar s-a calificat ca urmare a rezultatului din meciul tur.

Nacional Asuncion a obţinut, pentru prima dată în istorie, calificarea în finala Copei Libertadores. Victoria cu 2-0 din meciul tur al dublei cu Defensor Sporting s-a dovedit a fi decisivă.

La Montevideo nu s-a înscris niciun gol până la pauză, iar antrenorul gazdelor a făcut o schimbare inspirată. A forţat în ofensivă, l-a introdus pe Adrian Luna şi după doar nouă minute tânărul a punctat. A fost golul care le-a dat speranţe uruguayenilor, însă rezultatul a rămas neschimbat până la ultimul fluier.

1-0 pentru Defensor Sporting, iar Nacional Asuncion merge în finală. Este doar a doua echipă din Paraguay care se va lupta cu trofeul pe masă. Adversară le va fi, cel mai probabil, San Lorenzo, care a trecut în primul meci de Bolivar cu 5-0.