Tandem "ucigător" în NBA

031 октября 2015

Russell Westbrook şi Kevin Durant au marcat fiecare peste 40 de puncte în meciul pe care Oklahoma City Thunder l-a câştigat cu 139-136 în faţa celor de la Orlando Magic, după două reprize de prelungiri.

Cele două superstaruri din Oklahoma au egalat astfel o performanţă veche de aproape 20 de ani. În 1996, Michel Jordan şi Scottie Pippen au reuşit de asemenea să înscrie fiecare cel puţin 40 de puncte într-un meci. De atunci, niciun alt tandem din NBA nu a mai avut o astfel de prestaţie. Westbrook a înscris 48 de puncte, inclusiv un coş incredibil de 3 puncte care a trimis meciul în prelungiri, reuşind de asemenea 11 recuperări şi 8 pase decisive. Durant a contribuit cu 43 de puncte şi 12 recuperări la succesul obţinut Oklahoma, care are două victorii din tot atâtea meciuri în acest sezon.