Seară bună pentru englezi

014 февраля 2018

Seară excelentă pentru echipele engleze în Liga Campionilor! Tottenham a revenit de la 0-2 la Torino, iar City a defilat în Elveţia.  Tottenham a făcut un pas important în tentativa de a se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după 2-2 cu Juventus, la Torino. Higuain a semnat dubla în numai 9 minute, iar Kane a redus din diferență. Apoi Higuain a ratat şansa hat-trick-ului, şutând în transversală al doilea penalty primit de bianconeri. În loc de 3-1 înainte de pauză, s-a făcut 2-2 în minutul 71, când Christian Eriksen a executat o lovitură liberă. Celălalt meci al serii nu a avut istoric. Manchester City conducea cu 3-0 după 23 de minute la Basel, prin golurile marcate de Ilkay Gundogan, Bernardo Silva şi Sergio Aguero, pentru ca în repriza a doua Gundogan să mai înscrie o dată şi să consfinţească un succes fără emoţii pentru echipa lui Pep Guardiola, 0-4. Optimile de finală ale Ligii Campionilor continuă în această seară, când se va juca marele şoc al acestei faze, Real Madrid - Paris St. Germain, precum şi meciul FC Porto - Liverpool.