Victorie pentru Milan la Roma

026 февраля 2018

AC Milan îşi continuă seria pozitivă. Echipa lui Gennaro Gattuso a ajuns la 12 meciuri consecutive fără înfrângere şi a obţinut a cincea victorie la rând în toate competiţiile, 2-0 cu AS Roma, în deplasare.  Drumul rossonerilor spre un nou succes a fost deschis de revelaţia sezonului, puştiul Patrick Cutrone, autorul unui gol senzaţional. În minutul 48 al partidei de pe Stadio Olimpico, atacantul de 20 de ani a deviat cu călcâiul centrarea lui Suso şi a reuşit astfel să înscrie pentru a şasea oară în Serie A. Un alt jucător crescut de Milan, Davide Calabria, a stabilit rezultatul final, în minutul 74, când a finalizat elegant o pasă primită de la Nikola Kalinic. Pentru Milan urmează returul semifinalei Cupei Italiei cu Lazio și derby-ul cu Inter. Meciul dintre Juventus și Atalanta s-a amânat din cauza ninsorii puternice iar partida dintre Cagliari și Napoli va avea loc în această seară.