Victorie pentru PSG în derby

026 февраля 2018

PSG a câștigat derby-ul cu Marseille, scor 3-0, dar au rămas fără Neymar care s-a accidentat.  Mbappe a deschis scorul după numai 10 minute de joc, devenind, la 19 ani, cel mai tânăr marcator în "clasicul Franței". În minutul 27, defensiva lui Marseille s-a făcut din nou de râs. Rolando a deviat mingea în propria poartă. În partea a doua a meciului Cavani a înscris din pasa lui Neymar. Brazilianul nu avea însă să se bucure prea mult de victoria echipei sale. În minutul 77, la o fază de la mijlocul terenului, cel mai scump jucător al planetei s-a accidentat singur la glezna dreaptă, după ce a călcat strâmb, și a părăsit terenul pe targă, sub privirea înmărmurită a lui Nasser Al Khelaifi. Totul s-a întâmplat cu doar 9 zile înaintea returului cu Real din optimile Champions League.