Eșec drastic pentru echipa lui Ioniță

027 февраля 2018

Napoli a obţinut a zecea victorie consecutivă în Serie A, 5-0 la Cagliari, şi şi-a consolidat statutul de lider.  Profitând de faptul că meciul dintre Juventus şi Atalanta a fost amânat, din cauza condiţiilor meteo, formaţia din sudul Italiei a făcut spectacol în Sardinia şi s-a distanţat la 4 puncte de torinezi, în fruntea clasamentului. Primul a marcat Callejon, iar la vestiare s-a intrat cu 2-0. Mertens a înscris la rândul său, cu trei minute înainte de pauză. Festivalul ofensiv al napoletanilor continuat şi în partea a doua. Hamsik a majorat avantajul oaspeţilor, iar Insigne a transformat un penalty. La ultima fază, Mario Rui a executat perfect o lovitură liberă şi a stabilit rezultatul final. Moldoveanul Artur Ioniță și-a făcut apariția pe teren în minutul 59 la scorul de 0-2.