Politeh a făcut încă un pas spre semifinala Cupei Moldovei la baschet masculin

016 decembrie 2012

Politeh Chişinău a făcut un pas spre semifinala Cupei Moldovei la baschet. Aceasta a trecut cu 89-80 de Soroca-Baschet într-un meci plin de nervi şi emoţii. Politeh se va califica în runda următoare dacă va învinge încă o dată formaţia din Soroca în etapa prealabilă.

Baschetbaliştii de la Soroca-Baschet nu s-au mobilizat suficient de bine în debutul meciului cu Politeh. Un jucător de la Soroca chiar a întârziat la partidă. Dupa prima repriză Politeh a creat un avantaj de 10 puncte şi a condus autoritar până la ultimul sfert.

Totuşi, cei de la Soroca au reuşit să reducă diferenţă la doar 2 puncte. Aici spiritele s-au încins. Antrenorul sorocenilor Serghei Crudu şi-a certat rău discipolii pentru o greşeală copilărească. Politeh a jucat mai organizat pe finalul întâlnirii şi a invins cu scorul de 89-80.

Soroca-Baschet şi Politeh se vor întîlni duminică din nou. Câştigătoarea dublei manşe se va califica în semifinala Cupei Moldovei, unde va întîlni Donbaschet Donduşeni.