Enisey se îndepărtează de promovarea în Premier League

Una caldă, una rece pentru formaţia moldovenilor Serghei Alexeev şi Valeriu Ciupercă - Enisey Krasnoyarsk.

După calificare istorică în 1/4 Cupei Rusiei, Enisey a cedat cu 0-1 celor de la Metalurg-Kuzbas, în cadrul etapei a 20-a din liga secundă rusă. Singurul gol al întîlnirii a fost înscris de Sergey Egorov în minutul 37. Serghei Alexeev a început partida ca titular, iar în minutul 80 i-a lăsat locul în teren lui Aleksey Kuchuk, ex-atacantul campioanei Sheriff. Celălalt moldovean Valeriu Ciupercă a fost lăsat pe bancă de rezerve.

După această înfrângere Enisey a coborât pe poziţia a 11-a cu doar 18 puncte la activ. Formaţiile care speră la promovare au multe puncte în faţă diferenţă faţă de Enisey. Lidera Tom cu 42 de puncte, este urmată de Ural cu 38. Podiumul este completat de Baltika cu 32 de puncte.