Cel mai longeviv antrenor din istoria Sheriff-lui Leonid Kuchuk a rămas şomer.
Specialistul din Belarus şi-a dat demisia din funcţia de antrenor a clubului Arsenal Kiev. Presa ucraineană speculează că acest lucru s-a întîmplat din cauză plecării unui sponsor împortant. Împreună de la Arsenal a plecat şi directorul executiv Andriy Poulinin. În prima jumătate a sezonului Arsenal a ocupat locul 8 cu 23 de puncte.
Noua destinaţie a lui Kuchuk va fi cunoscută în ianuarie, până atunci tehnicianul a plecat în vacanţă. El a pregătit pe Sheriff timp de 6 ani: în perioada ianuarie 2004 - decembrie 2009.
Sub conducerea sa, el a câştigat 6 titluri de campion, 3 Cupe ale Moldovei, 3 Supercupe naţionale, şi Cupa CSI de la Moscova în anul 2009. Cea mai mare performanţă a fost când Sheriff a ajuns până în faza play-off a Ligii Campionilor, iar în grupele Ligii Europei a scos 5 puncte dintre grupă infernală cu Fenerbahce, Steaua, şi Twente.
Календарь Молдовы на пути к ЧМ-2026
Георге Штефанец: «Условия для спортсменов должны быть не хуже, чем у депутатов и дипломатов»
Георге Штефанец: «Кайф от «Евроспорта». Боксёр мог нокаутировать на ринге медицинского работника»
Георге Штефанец: «В нюансах скрывается дисбаланс. Он сказывается на итоговых результатах»
                            


