Rezultatele utlimei etape din Divizia A

Echipa Dacia-2-Buiucani a finisat pe podium campionatul Moldovei la fotbal pentru echipele din Divizia A. Elevii tridentului Negrescu, Martin şi Mandrîcenco au trecut în ultima etapă a sezonului de Gagauziya în deplasare cu 5-1. Prin acest succes categoric lupii galbeni mici au terminat competiţia câştigând medaliile de bronz în sezonul 2011/2012.

Ambele formaţii au dorit să încheie campionatul cu o victorie, cele două comabante dorindu-şi să plece în vacanţă cu o stare de spirit pozitivă. Gagauziya a început mai pragmatic partida, încercând să speculeze cea mai mică greşeală a oaspeţilor. Portarul Dumitru Celeadnic a avut câteva intervenţii salutare, când şi-a salvat echipa de la un gol ca şi făcut.

Cei care au marcat au fost fotbaliştii din capitală, Vasile Jardan a periclitat poarta gazdelor din lovitură liberă. Partea a doua a avut mai multe ocazii de gol de ambele părţi. Căpitanul Petru Postoroncă a făcut 2-0 în minutul 47. Gazdele au redus din diferenţă prin Sergiu Maximov în minutul 72. Până la final au marcat doar chişinăuenii. Vitalie Jancov şi de două ori Petru Apostol au stabilit scorul final. În clasamentul final Dacia-2-Buiucani a adunat 62 de puncte, şi a încheiat campionatul pe locul 3.

Gagauziya - Dacia-2-Buiucani 1-5 (0-1)

Goluri: Jardan, 43 - 0-1, Postoroncă 47 - 0-2, S.Maximov, 72 - 1-2, Jancov, 73 - 1-3, Apostol, 85 - 1-4, Apostol, 90 (pen) - 1-5

Gagauziya: А. Cara, Ţuguţchi, Tatar, S.Maximov, Ternavschi, Marcov, D.Orbu, Iabanji, Cojusea, Nichita, Morari

Rezerve: A.Maximov, F.Uzun, I.Uzun, I.Cara

Dacia-2-Buiucani: Celeadnic (А. Coşelev, 46), Grancear (Sorocolet, 33), Şchiopu, Apostol, D.Popescu (Roşca, 46), Secrier, Postoroncă, Jardan, Bejan (Cîrlan, 46), Radu Muntean, Jancov

Avertismente: Cîrlan (D), 61

Arbitru - Gheorghe Malinovschi (Chişinău)

30 mai. Comrat, stadionul orăşenesc, aproximativ 150 de spectatori

Stastica meciului: şuturi la poartă - 10-6, şuturi spre poartă - 10-7, cornere -10-2 , offsiduri -0-9 , faulturi - 11-15.

Zimbru-2 - MIPAN-Voran 4-1

Sheriff a terminat campionatul pe primul loc cu 69 de puncte, fiind urmată de Speranţa Cahul cu 66 de puncte.