Italia a ajuns în sferturi la EURO

Italia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European după ce a învins Irlanda în ultimul meci din Grupa C, scor 2-0.

Italienii au tremurat cu gândul la un blat între Croaţia şi Spania, dar ibericii şi-au respectat statutul de echipă mare. Pe final de meci, după ce Spania a făcut 1-0, italienii s-au temut că nu cumva croaţii să egaleze. La 2-0 pentru Italia şi 1-1 în meciul Croaţiei, italienii ar fi fost eliminaţi. Cele 2 goluri ale squadrei azzura au fost marcate de atacanţii Antonio Cassano şi Mario Balotelli.

În celălalt meci, victoria pentru Spania în partida cu Croaţia a fost adusă de nou intratul Jesus Navas. Spania şi Italia îşi vor afla adversarele din sferturi în această seară.

Anglia se mulţumeşte şi cu o remiză în faţa Ucrainei, în timp ce liderul grupei, Franţa va juca cu Suedia.