Meciuri dramatice în sferturile Cupei Moldovei

Meciuri dramatice în sferturile de finale ale Cupei Moldovei la fotbal.

Toate cele 4 partide s-au încheiat doar la un gol diferenţă, iar meciul de la Orhei dintre Milsami şi Olimpia a avut nevoie de şi de prelungiri. Milsami a câştigat cu 2-1 şi ajunge în premieră în careul de aşi ai Cupei Moldovei. Daiske Nisiguchi a deschis scorul în minutul 89 pentru Olimpia însă Serghei Gusacov şi-a trimit mingea în propria poartă în minutul 90+2. Calificare s-a decis în prelungiri când în minutul 92 Ousmane Traore a marcat golul decisiv.

Milsami va juca în semifinale cu Dacia care a trecut în 1/4 de finală de FC Tiraspol. Partida dârză a fost lipsită în ocazii de poartă, însă Dacia a câştigat cu 1-0 datorită reuşitei superbe semnate de Milos Krkotic. Muntenegreanul a prins un şut imparabil în minutul 49 la care Georgiev nu a avut nici o şansă. Astfel, echipa pregătită de Igor Dobrovolskiy ajunge pentru a patra oară consecutiv în semifinalele Cupei Moldovei.

Sheriff Tiraspol s-a calificat în semifinale după ce a trecut pe terenul echipei Zimbru cu 1-0. Meciul dur a fost decis de golul fundaşului central Miral Samardzic din minutul 52. În semifinale Sheriff va juca cu CSCA-Rapid Ghidighici care la rândul ei a eliminat-o pe Nistru Otaci după ce a învins pe teren propriu cu 2-1. Semifinalele se vor disputa pe 14 mai.

Dacia - FC Tiraspol 1-0 (0-0)

Gol: Krkotic, 49- 1-0

Milsami - Olimpia 2-1 (0-0)

Goluri: Nisiguchi, 89 - 0-1, Gusacov (aut), 90+2 - 1-1, Traore, 92 - 2-1

CSCA-Rapid - Nistru 2-1 (1-0)

Goluri: Omerbegovic, 1 - 1-0, Odwong, 90+1 - 2-0, Burghiu, 90+3 - 2-1

Zimbru - Sheriff 0-1 (0-0)

Gol: Samardzic, 52- 0-1.