Dacia este noua lideră a Diviziei Naţională

Dacia Chişinău este noua lideră a Diviziei Naţionale. Lupii galbeni au câştigat categoric pe FC Costuleni cu 3-0, şi cu 61 de puncte au preluat fotoliul de lider al campionatului.

Dacia ştia rezultatul partidei dintre Zimbru şi Sheriff, şi a trecut lejer de FC Costuleni. Muntenegreanul Milos Krkotic a marcat o dublă în minutele 8 şi 52, iar tabela a fost închisă de Adama Guira în minutul 68.

După această victorie Dacia a urcat în premieră pe prima poziţia în campionat, când până la sfârşitul sezonului au mai rămas 8 etape. În alte partide Olimpia a făcut show cu CSCA-Rapid pe care au învins-o cu 3-0, cu acelaşi scor a trecut şi Milsami de Sfîntul Gheorghe.

Dacia - FC Costuleni 3-0 (1-0)

Goluri: Krkotic, 8 - 1-0, Krkotic, 52 - 2-0, Guira, 68 - 3-0

Olimpia - CSCA-Rapid 3-0 (2-0)

Goluri: Kuba, 2 - 1-0, Bouli, 27 - 2-0, Kozlov, 75 - 3-0

Milsami - Sfîntul Gheorghe 3-0 (3-0)

Goluri: Grigoruţă, 17 - 1-0, Stoleru 21 - 2-0, Traore 42 - 3-0.

În ultimele două partide ale etapei IskraStal se duealează cu Academia UTM, iar de la ora 18:00 se va juca meciul dintre FC Tiraspol şi Nistru Otaci.